Опіка встановлюється над особами, які судом визнані, недієздатними. Фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними. Піклування встановлюється над особами дієздатність яких обмежена. Суд може обмежити цивільну дієздатність фізичної особи, якщо вона страждає на психічний розлад, який істотно впливає на її здатність усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними та якщо вона зловживає спиртними напоями, наркотичними засобами, токсичними речовинами, азартними іграми тощо і тим ставить себе чи свою сім’ю, а також інших осіб, яких вона за законом зобов’язана утримувати, у скрутне матеріальне становище.
Рішенням виконавчого комітету Тарутинської селищної ради від 25 лютого2021року №27 створено опікунську раду при виконавчому комітеті Тарутинської селищної ради та затверджено положення про опікунську раду при виконавчому комітеті Тарутинської селищної ради. Згідно положення про опікунську раду при виконавчому комітеті Тарутинської селищної ради - опікунська рада є постійно діючим консультативно-дорадчим органом.
Завдання органу опіки та піклування передбачені нормами та положеннями Цивільного кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Правилами опіки та піклування, затвердженими спільним наказом Державного комітету України у справах сім’ї та молоді, Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства України, Міністерства праці та соціальної політики України від 26.05.1999 №34/166/131/88. Так, відповідно до Правил опіки та піклування, встановлено, що опіка (піклування) є особливою формою державної турботи про повнолітніх осіб, які потребують допомоги щодо забезпечення їх прав та інтересів. Відповідно до Положення, на засіданнях опікунської ради розглядаються питання, які стосуються повнолітніх осіб, що перебувають під опікою (піклуванням) або потребують призначення опікунів (піклувальників), а саме:
- подання до суду про призначення опікунів та піклувальників над повнолітніми особами, які визнані (визнаються) у судовому порядку недієздатними або обмежено дієздатними;
- встановлення опіки над майном недієздатних осіб у передбачених законодавством випадках;
- надання дозволу на укладання угод, відчуження, розподіл майна, від імені осіб, які перебувають під опікою (піклуванням);
- погодження на зняття осіб, які перебувають під опікою (піклуванням), з реєстраційного обліку за місцем проживання;
- ініціювання визнання у судовому порядку повнолітніх осіб недієздатними (обмежено дієздатними), встановлення над ними опіки (піклування) і призначення опікуна (піклувальника);
- ініціювання звільнення у судовому порядку від обов’язків опікунів, піклувальників над повнолітніми особами у разі невиконання ними своїх обов’язків;
- розгляд скарг від осіб, які перебувають під опікою (піклуванням), на дії опікунів (піклувальників);
- здійснення контролю та захисту майнових та житлових прав осіб, які перебувають під опікою (піклуванням);
- проведення інших дій щодо забезпечення прав та інтересів осіб, які перебувають під опікою (піклуванням), відповідно до вимог чинного законодавства України.
Для визнання особи недієздатною або обмежено дієздатною майбутній опікун має подати заяву до суду. Суд призначає опікуна на підставі подання від органу опіки та піклування. Кандидатура опікуна розглядається на опікунській раді.
За детальною інформацією звертатися до відділу соціального захисту населення Тарутинської селищної ради (смт. Тарутине, пров. Шкільний,2 (04847 31387)