07 жовтня 2024 року головним юристом сектору «Тарутинське бюро правничої допомоги» Ізмаїльсько-Арцизького відділу надання безплатної правничої допомоги Південного управління надання безоплатної правничої допомоги Південного міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги Світланою Нєдовою для підоблікових сектору пробації було проведено захід на тему: «Відмінність між контрактною службою в ЗСУ і якщо піти служити добровольцем. Державні гарантії».
Під час заходу суб’єктів пробації ознайомлено з основними відмінностями між контрактною службою в України і якщо піти служити добровольцем та які державні гарантії отримують військовослужбовці.
Свою бесіду пані Світлана розпочала з того, що в Україні що досі триває воєнний стан та загальна мобілізація. До них належать як мобілізовані, так і ті, хто служить у війську за контрактом. Яка різниця між цими двома видами служби, та чи відрізняється розмір виплат, тривалість відпусток і лікарняних.
Контракт про проходження військової служби в Збройних Силах України – добровільна письмова угода, яку укладають громадянин та держава від імені Міністерства оборони. Документ встановлює правові відносини між сторонами на час, коли військовий проходить службу. Особи рядового складу можуть укласти контракт на термін до 3 років, особи сержантського і старшинського складу – від 3 до 5 років.
Під час воєнного стану укласти контракт можуть українці від 18 до 60 років, які стоять на військовому обліку і придатні до служби за станом здоров’я. Ще одна умова для контрактників – наявність базової загальної середньої освіти.
Загальна мобілізація – оперативний механізм поповнення лав Збройних Сил під час воєнного стану для захисту держави. Призвати на службу в цей період можуть усіх, хто стоїть на військовому обліку і не мають обмежень, які б завадили нести військову службу.
Служба мобілізованих українців триватиме до закінчення воєнного стану або до оголошення демобілізації. Звільнитися зі служби мобілізовані також можуть, якщо мають підставу, передбачену законом.
За оновленим законом, під мобілізацію підпадають усі військовозобов'язані чоловіки віком від 25 до 60 років, які придатні до служби за станом здоров'я. Також ті, хто не мають права на відстрочку. До 25 років чоловіків можуть мобілізувати лише за їхньою згодою.
Грошове забезпечення військового не залежить від того мобілізований він, чи контрактник. Розмір виплати встановлюють відповідно до посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби.
Наприкінці заходу Світлана Нєдова повідомила, що за отриманням консультацій чи роз'яснень з правових питань клієнти пробації можуть звернутись до відділу "Тарутинське бюро правничої допомоги" за адресою: смт Тарутине, вул. Центральна, 124.
Болградський районний сектор №2
філії Державної установи «Центр
пробації» в Одеській області