АМБРОЗІЯ ПОЛИНОЛИСТА – НЕБЕЗПЕЧНИЙ ДЛЯ ЛЮДИНИ ТА СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА БУР’ЯН

Друк

Батьківщина амброзії полинолистої – Північна Америка. На Україні амброзія виявлена у 24 областях і Автономній Республіці Крим, її потенційний ареал охоплює практично всю територію України.

В Одеській області виявлено амброзію полинолисту.

Засмічує вона усі польові культури, сади, узбіччя доріг, залізничні насипи, луки та пасовища, пустирі та інші не оброблювані землі.

Амброзія полинолиста – однорічна  яра рослина за зовнішнім виглядом схожа на коноплі, а за розміром і формою листя нагадує полин гіркий (звідки і назва – полинолиста). Сходи з’являються в травні і на протязі всього літа. Особливо цьому сприяють опади. За сприятливих умов стебло рослини досягає висоти 2-2,5 метрів, а коріння заглиблюється до 4 метрів. Стебло і листя опушені. Амброзія – однодомна рослина, має одностатеві чоловічі і жіночі квітки. Рідко зустрічаються одностатеві рослини лише з жіночими квітками.

Чоловічі квіти жовтого кольору зібрані в колосоподібні суцвіття на верхівках гілок, кошики з жіночими квітками розміщені в пазухах верхніх листків.

Насіння амброзії – несправжній плід обернено яйцеподібної форми

з 5-10 шипами навколо верхньої частини і одним більшим в центрі. Розмножується амброзія лише насінням,яке утворює в великій кількості. Добре розвинені рослини можуть давати до 100 тис. насінин. Насіння амброзії зберігає схожість в грунті до 20 років, а за деякими статистичними данними до 40 років. Надмірно виснажує грунт, а при великому забур’яненні культурні рослини гинуть.

Квітковий пилок амброзії шкідливий для людини. В період цвітіння, а це з середини липня до жовтня, серед населення спостерігається алергійне захворювання – амброзійний поліноз (осіння сінна лихоманка).

Кожна рослина амброзії виділяє мільярди пилкових насінин, котрі підіймаючись з повітрям, переносяться вітром на велику відстань (майже на 5 км) і потрапивши в органи дихання людей, в очі, ніс, бронхи, викликає слизотечу, погіршує зір, підвищується температура тіла, з’являється кашель, головні болі, у найбільш чутливих – приступи астми.

Ефективними способами боротьби з амброзією є обробка гербіцидами, правильне чергування сільськогосподарських культур в сівозмінах, виривання поодиноких рослин з корінням та проведення скошування до початку її цвітіння.

Враховуючи велику шкідливість амброзії полинолистої, як для сільського господарства, так для здоров’я людини, боротьба з нею є одним з важливих і першочергових завдань усіх землекористувачів.

Невиконання  фітосанітарних заходів з карантину рослин щодо знищення амброзії полинолистої тягне за собою відповідальність згідно Кодексу України про Адміністративні правопорушення . 

Головне управління Держпродспоживслужби в Одеській області закликає землевласників, землекористувачів та територіальні громади долучитись до заходів боротьби з амброзією полинолистою на території Одеській області.

Не будьте байдужі! Наведемо порядок у власній оселі спільними зусиллями!

 

Bookmark the Постійне посилання.

Без коментарів.